Kontakta oss

Arken Fiber Tech Co., Ltd
2Floor, en Bld, nr 134 Qianjing Rd, Baoan Dis., Shenzhen
Telefon: 86-755-85251801
Mobil: 86-13530240369
E-post:Shawn@arkoptics.com
E-post:Ava@arkoptics.com


FC APC Male till Female Attenuator

Plug-in-typ FC APC-hane till kvinnlig dämpare är en passiv enhet som används för att minska signalkraften i en fibernätverkslänk. Den här metalljondopade fiberdämparen möjliggör högre prestanda än fiberskikt eller fiberförskjutningar, vilket fungerar genom felriktning snarare än absorberande ljussignalen ....

Plug-in-typ FC APC-hane till kvinnlig dämpare är en passiv enhet som används för att minska signalkraften i en fibernätverkslänk. Den här metalljondopade fiberdämparen möjliggör högre prestanda än fiberskikt eller fiberförskjutningar, vilket fungerar genom felriktning snarare än absorberande ljussignalen.
Arkoptics tillverkar alla typer av fiberoptisk dämpare, tillgängliga olika kopplingstyper inklusive SC, LC, FC, ST och MU.

FC APC-dämparen har en fiberändare som är polerad i en 8-graders vinkel. Den vinklade ändytan av FC APC-dämparen medför att reflekterat ljus reflekteras vinkel mot klädseln mot rakt bakåt mot källan, vilket innebär att FC APC-dämparens avkastningstab bör vara -60dB eller högre.

Arkoptics FC APC fiberdämpare kan utföra 1310 och 1550, C och L-band, kan mötas med 1260nm till 1620nm fullband bandbredd applikation. Också vår FC APC optiska dämpare kan klara över 1W av hög effekt ljus exponering under längre perioder, vilket gör De är väl lämpade för EDFA och andra högkraftsapplikationer. Lågpolariseringsavhängningsförlust (PDL) och en stabil och oberoende våglängdsfördelning gör dem idealiska för DWDM, EDFA, DWDM OADM och CATV-nätverkslänken.

Dope fiber typ FC APC manliga kvinnliga dämpare med plug in desgin kan användas direkt i slutet av en patchcord, som i sin tur kan sätta in direkt i en adapter.

Vi kommer att lagra FC APC och FC UPC singlemode dämpare sträcker sig från 1dB till 30dB för att fånga upp den snabbaste ledtiden för nätoperatörer över hela världen.

6.jpg

Funktioner

• CorActive dämpande fiber, metalljondopad metod
• Dämpningsvärdet 0dB till 30 dB
• Max 1W optisk ingångseffekt
• Både FC UPC och FC APC-dämpare är tillgängliga
• Låg PDL- och införingsförlust
• Dämpningsnoggrannhet: 0-4dB +/- 0,5, 5-30dB +/- 10%

Teknisk specifikation

Parameter

värden

Driftsbandbredd (nm)

1260-1620nm

Driftsvåglängd (nm)

SM 1310nm och 1550nm eller MM 850nm

Tillgängligt dämpningsområde

0dB till 30dB med 1dB steg

Dämpare (0dB - 4dB)

+/- 0,5

Dämpare (5dB - 30dB)

+/- 10% dämpning

Reflektion (UPC / APC)

50dB / 60dB

Polarisationsberoende förlust

≤0.2dB

Max optisk ingångseffekt

1W

Standard

FC-dämpare: YD / T1272.4-2007

efterlevnad

GRW-NWT-910, GR-326-CORE

Driftstemperatur

-40 / ℃ till + 75 / ℃

Förvaringstemperatur

-40 / ℃ till + 85 / ℃

Hot Tags: FC APC hane till kvinnlig dämpare, Kina, leverantörer, tillverkare, köp, billigt
Förfrågning