Kontakta oss

Ark Fiber Tech Co., Ltd
2Floor, A Bld, # 134 Qianjing Rd, Baoan Dis., Shenzhen
Telefon: 86-755-85251801
Mobil: 86-13530240369
E-post: shawn@arkoptics.com
E-post: ava@arkoptics.com


FC UPC Optisk Fiber Attenuator

Fixed buildout-dämpare är en passiv enhet som används för att minska signalkraften i en fibernätverkslänk. Den här metalljondopade fiberdämparen möjliggör högre prestanda än fiberskikt eller fiberförskjutningar, vilket fungerar genom att felriktas i stället för att absorbera ljussignalen. Arkoptics FC UPC ...

Fixed buildout-dämpare är en passiv enhet som används för att minska signalkraften i en fibernätverkslänk. Den här metalljondopade fiberdämparen möjliggör högre prestanda än fiberskikt eller fiberförskjutningar, vilket fungerar genom att felriktas i stället för att absorbera ljussignalen.

Arkoptics FC UPC-dämpare kan utföra 1310 och 1550, C och L-band, som kan mötas med 1260nm till 1620nm fullband bandbredd applikation. Dessa FC optiska dämpare kan klara över 1W av hög effekt ljus exponering under längre perioder, vilket gör dem väl- lämpad för EDFA och andra högkraftsapplikationer. Dessa FC-dämpare är plug-in-typ, det går att använda direkt i slutet av en patchcord, som i sin tur kan sätta in direkt i en adapter. Low Polarization Dependent Loss (PDL) och en stabil och oberoende våglängdsfördelning gör dem idealiska för DWDM, EDFA, DWDM OADM och CATV-nätverkslänk

Vi kommer att lagra både FC APC och FC UPC singlemode attenuatorintervallet från 1dB till 30dB.Shipment via FedEx, DHL eller UPS för att fånga upp den snabbaste ledtiden för nätoperatörer över hela världen.

5.jpg

Funktioner

• CorActive dämpande fiber, metalljondopad metod
• Dämpningsvärdet 0dB till 30 dB
• Max 1W optisk ingångseffekt
• Både FC UPC och FC APC-dämpare är tillgängliga
• Låg PDL- och införingsförlust
• Dämpningsnoggrannhet: 0-4dB +/- 0,5, 5-30dB +/- 10%
• GRW-NWT-910, GR-326-CORE-kompatibel

Teknisk specifikation

Parameter

värden

Driftsbandbredd (nm)

1260-1620nm

Driftsvåglängd (nm)

SM 1310nm och 1550nm eller MM 850nm

Tillgängligt dämpningsområde

0dB till 30dB med 1dB steg

Dämpare (0dB - 4dB)

+/- 0,5

Dämpare (5dB - 30dB)

+/- 10% dämpning

Reflektion (UPC / APC)

50dB / 60dB

Polarisationsberoende förlust

≤0.2dB

Max optisk ingångseffekt

1W

Standard

FC-dämpare: YD / T1272.4-2007

efterlevnad

GRW-NWT-910, GR-326-CORE

Driftstemperatur

-40 / ℃ till + 75 / ℃

Förvaringstemperatur

-40 / ℃ till + 85 / ℃

Hot Tags: FC UPC optisk fiber dämpare, Kina, leverantörer, tillverkare, köp, billigt
Förfrågning