Kontakta oss

Arken Fiber Tech Co., Ltd
2Floor, en Bld, nr 134 Qianjing Rd, Baoan Dis., Shenzhen
Telefon: 86-755-85251801
Mobil: 86-13530240369
E-post:Shawn@arkoptics.com
E-post:Ava@arkoptics.com


LC Fiber Optical Terminator

Optiska terminatorer används för att avsluta oanvända anslutningsportar i fiberoptiska system så att oönskade reflektioner inte introduceras tillbaka in i systemet. Optik tillverkar terminatorer med högkvalitativ fiber, precisions keramisk hylsa och komponenter för att säkerställa god optisk prestanda.

Optiska terminatorer används för att avsluta oanvända anslutningsportar i fiberoptiska system så att oönskade reflektioner inte introduceras tillbaka in i systemet. Arkivera tillverkar terminatorer med högkvalitativ fiber, precisions keramisk hylsa och komponenter för att säkerställa god optisk prestanda.

Funktioner

• Anslutningstyp
• Finns med LC, SC, FC både UPC och APC polerad, ST och MU med UPC polerad
• Bra optisk prestanda
• Hög hållbarhet och repeterbarhet
• Avlägsnar effektivt reflektering

tillämpningar

• Fiberoptisk telekommunikation
• Fiberförstärkare och CATV-system
• EDFA-system och aktiv uppsägning av enheter

LC optisk terminator UPC och APC

图片 38.jpg

Teknisk specifikation

Parameter

värden

Terminator Type

LC UPC / APC; SC UPC / APC; FC UPC / APC; ST UPC; MU UPC

Driftsvåglängd

1310 nm och 1550 nm

Returförlust

UPC> 50dB APC> 60dB

Maximal kraft

1W

Driftstemperatur

-40 ° C till + 75 ° C

Förvaringstemperatur

-40 ° C till + 85 ° C

Hot Tags: LC fiber optisk terminator, Kina, leverantörer, tillverkare, köp, billigt
Förfrågning