Kontakta oss

Arken Fiber Tech Co., Ltd
2Floor, en Bld, nr 134 Qianjing Rd, Baoan Dis., Shenzhen
Telefon: 86-755-85251801
Mobil: 86-13530240369
E-post:Shawn@arkoptics.com
E-post:Ava@arkoptics.com


MPO Trunk Cable 8 Fiber Assemblies

MPO-Multi-Fiber Push On-är en typ av optisk kontakt som har varit den primära multipelkopplingen för höghastighets telekom- och datakommunikationsnät. Den har standardiserats inom IEC 61754-7 och TIA 604-5. Detta anslutnings- och kabelsystem stödde först telekommunikation ...

MPO-Multi-Fiber Push On-är en typ av optisk kontakt som har varit den primära multipelkopplingen för höghastighets telekom- och datakommunikationsnät. Den har standardiserats inom IEC 61754-7 och TIA 604-5. Detta kopplings- och kabelsystem stödde först telekommunikationssystem, särskilt i Central- och Branchkontor. Senare blev det den primära anslutningen som används i HPC eller högpresterande datalaboratorier och företagsdatacentrar.

MPO trunk kabel använder MPO multi fiber typ anslutning. Baserat på single ferrule MT-teknik, levererar MPO-fiberkabelkabeln upp till 72 fiberanslutningar i en enda punkt, vilket minskar det fysiska utrymmet och arbetskravet, samtidigt som den ger samma bandbreddskapacitet för en multifiberkabel med individuella fiberkontaktanslutningar per kabel.

Arkoptics tillverkar en omfattande serie MPO multifiber-kontaktprodukter med hög densitet, inklusive MPO-stamkabel, MPO fanout, MPO-pigment och anslutningskabel. MPO-anslutningar med låga förlustnivåer ger den prestanda och tillförlitlighet som behövs i dagens krävande bredbands- och datanätverk. Multimode LaserWave® MPO-hoppare och fanouts är utformade för att stödja applikationer med hög hastighet, kort räckvidd, datacenter.

Arkoptics tillhandahåller MPO-stamkabel och brytningsenheter tillgängliga med 8, 12, 24 och 48 fiber, MPO / MTP med ST, FC, SC, LC, MU, MTRJ, E2000, enkelläge och multiläge.


40G QSFP MPO-MPO-stamkabel 8Fiberpolaritet A

图片 3.jpg



40G-QSFP MTP ™ / MPO Trunk Assembly

Polaritet En MPO-MPO 12 Pin 8 Fiber till 12 Pin 8 Fiber

Anslutning sluta en MPO

Connector End B MPO

En färg

En lane

En position

B Position

B Lane

B Färg

Blå

Tx 1

1

1

Rx 1

Blå

Orange

Tx 2

2

2

Rx 2

Orange

Grön

Tx 3

3

3

Rx 3

Grön

Brun

Tx 4

4

4

Rx 4

Brun

Grå

Inte använd

5

5

Inte använd

Grå

Vit

Inte använd

6

6

Inte använd

Vit

Röd

Inte använd

7

7

Inte använd

Röd

Svart

Inte använd

8

8

Inte använd

Svart

Gul

Rx 4

9

9

Tx 4

Gul

Lila

Rx 3

10

10

Tx 3

Lila

Rosa

Rx 2

11

11

Tx 2

Rosa

Aqua

Rx 1

12

12

Tx 1

Aqua


40G QSFP MPO-MPO-stamkabel 8Fiberpolaritet B


图片 4.jpg


40G-QSFP MTP ™ / MPO Trunk Assembly

Polaritet B MPO-MPO 12 Pin 8 Fiber till 12 Pin 8 Fiber

Anslutning sluta en MPO

Connector End B MPO

En färg

En lane

En position

B Position

B Lane

B Färg

Blå

Tx 1

1

12

Rx 1

Blå

Orange

Tx 2

2

11

Rx 2

Orange

Grön

Tx 3

3

10

Rx 3

Grön

Brun

Tx 4

4

9

Rx 4

Brun

Grå

Inte använd

5

8

Inte använd

Grå

Vit

Inte använd

6

7

Inte använd

Vit

Röd

Inte använd

7

6

Inte använd

Röd

Svart

Inte använd

8

5

Inte använd

Svart

Gul

Rx 4

9

4

Tx 4

Gul

Lila

Rx 3

10

3

Tx 3

Lila

Rosa

Rx 2

11

2

Tx 2

Rosa

Aqua

Rx 1

12

1

Tx 1

Aqua


Funktioner

• Polaritet A, B eller C
• Klar utrustade MPO-kontakter, teknisk draghållfasthet och fjädrande design för 400N och 100N / CM
• Särskilt test för alla portarna på stamkabeln
• Lätt uppdaterad till nästa generation för 40G och 100G
• 8Fiber, 12Fiber och 24Fiber-kärnor, OM1, OM2, OM3, OM4, OM5 och OS2-kabel, längd i meter
• Ytterbeläggningar kan vara OFNR, OFNP och LSZH, etc
• OFNR kan passera genom UL-1666 flammande test
• OFNP kan komma igenom UL-910 flammande test
• LSZH uppfyller standarden IEC60332-1 och IEC60332-3
• MPO-kontakter färg:
Multi mode standard förlust: Beige
Multi mode ultra låg förlust: Aqua
Enkeltläge standardförlust: Grön
Enkelläge ultralåg: Gul

Optisk prestanda

Våglängd: 1250-1650nm

Våglängd: 850 nm, 1300 nm

Singlemode 1310 / 1550nm

Multimode 850 / 1300nm

Insertion Loss: <0.35db, typ="">

Infogningsförlust: <0.35db, typ="">

Försvagning:
≤0,32dB/km@1310nm, ≤0,18dB/km@1550nm

Försvagning:
≤2,3dB/km@85nm, ≤0,6dB/km@1300nm

Returförlust:> 55dB

Returförlust:> 20dB

Hållbarhet (500 matningar): △ IL <0,3>

Hållbarhet (500 matningar): △ IL <0,2>

Endface: 8 ° APC

Endface: 0 ° PC

Driftstemperatur: -10 till + 60 ° C

Driftstemperatur: -10 till + 60 ° C

Förvaringstemperatur: -40 till + 70 ° C

Förvaringstemperatur: -40 till + 70 ° C

Axialspänning: 100N

Axialspänning: 100N

Hot Tags: MPO trunk kabel 8 fiberaggregat, Kina, leverantörer, tillverkare, köp, billigt
Förfrågning