Kontakta oss

Arken Fiber Tech Co., Ltd
2Floor, en Bld, nr 134 Qianjing Rd, Baoan Dis., Shenzhen
Telefon: 86-755-85251801
Mobil: 86-13530240369
E-post:Shawn@arkoptics.com
E-post:Ava@arkoptics.com


Hem > Nyheter > Innehåll
18ch CWDM Med Ultra Low Loss Attenuation I Metro Länkar
Oct 08, 2018

Arkoptics tillverkar CWDM 18ch med linjeskärm multiplexer, täcker hela spektrumet av ITU våglängd från 1270nm till 1610nm. Genom att använda pålitligt 8S0 filter (dvs 8 hoppa 0-filter) för att uppnå ultra låg dämpningsförlust 3,5 dB Max / 2.8 Typica.

I vår 18-tums CWDM-multiplexer med 1% bildskärm, är den vanliga IL-skärmporten mindre än 23dB, 1% -övervakningsporten kan fungera som nätverksövervakning eller nätverksövervakning utan att störa aktuell fiberlänk. Jämför med standard 18CH CWDM multiplexorer vid 5,0 dB dämpningsförlust kan Arkoptics 18CH CWDM med monitor Mux Demux-moduler uppnå extremt låg dämpningsförlust med 3,5 dB Max / 2.8 Typical.Detta är en utmärkt optisk prestanda i WDM-nätverksöverföring med hög hastighet, speciellt för 18ch CWDM accessnät över ett par fiber.

18ch CWDM med bildskärm, Mux och Demux byggs i ett 1U 19 "rackmonterat chassi, heltäckande ITU våglängd från 1270nm till 1610nm, med 20nm steg så du behöver inte byta ut eller hyra ytterligare fibrer för nuvarande WDM-nätverk. Vår 1U 19 "Chassit kommer att ha tydliga kanalportsutskrifter och Tx Rx-indikationer för enkel patching i datacenter. Kundlogotypen kan också skrivas ut på frontpanelpanelen. Under tiden har vi monteringsfäste på chassit som kan flexibla för att expandera eller minska monteringsdjupet i datacenterskåp.

Funktioner

• Fullständig ITU-våglängd från 1270nm till 1610nm

• Ultra låg dämpningsförlust 3,5 dB Max / 2,8 Typisk

• 18ch CWDM med monitor, 1%, 2%, 3,%, 5% split ratio monitor tillgänglig

• 18ch CWDM Mux och Demux moduler i 1U 19 "chassi

• Pålitligt 8S0 filter för att hålla den stabila ultralåga dämpningsförlusten

• Levereras med 900um, 2.0mm eller 3.0mm fläckar

• Kan avslutas med LC, SC, FC, ST och andra typer av optiska kontakter

• 1U 19 "chassi har Tx Rx-utskrifter för enkel patching

• Monteringsfästen för enkel installation

• Anpassad logotyputskrift på frontpanelpanelen

Teknisk specifikation

Artikel

Enhet

parametrar

Våglängdsintervall

nm

1260 ~ 1620

Kanalcentra (ITU eller ITU + 1)

nm

1270/1290 ... 1610

eller

1271/1291 ... 1611

kanaler

CH

CWDM 18CH med monitor 1270nm till 1610nm

passband

nm

≥ +/- 6,5

Passband rippel

dB

≤0.5

Kanalinsättningsförlust (Max)

dB

3,5

Kanalsättningsförlust (Typisk)

dB

2,8

Valfri skärminsättning för övervakningsport

dB

≤23

Isolering (intilliggande kanal)

dB

≥30

Isolering (icke-angränsande kanal)

dB

≥45

Polarisationsberoende förlust

dB

≤0.2

Polarisationsläge dispersion

ps

≤0.2

Riktning

dB

≥50

Returförlust

dB

≥45

Optisk effekthantering

mW

≤500

Drifttemperaturens omfång

° C

-5 till 70 ° C

Förvaringstemperatur

° C

-40 till +85 ° C

Fiber typ


SMF-28e

Connector Type


LC, SC, FC, ST, E2000 ......

Förpackningsdimensioner (L x B x H)

mm

ABS: 120 x 80 x 18; 1U 19 'Chassi


Ett par: Nej